E-cigaretė Lietuvoje/apžvalga

Elektroninė cigaretė Lietuvoje yra populiari prekė. Tai galima spręsti iš didelio skaičiaus internetinių parduotuvių prekiaujančių elektroninėmis cigaretėmis. E-cigaretčių pasirinkimas platus, kainos įvairios, informacijos daug.

Ankščiau elektronines cigaretes daugiau pirkdavo didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai, tačiau šiuo metu tendencijos pasikeitė, juos beveik pasivijo ir mažesnių miestų gyventojai. Dabar elektronines cigaretes ne retai tenka siųsti ir į vienkiemius.

Elektroninė cigaretė Vilniuje yra įprastas reiškinys, dažnai jas naudojančius žmones galima išvysti kavinėse, restoranuose ar kitose viešose vietose, kur paprastas cigaretes rūkyti draudžiama.

Elektroninė cigaretė Kaune, elektroninė cigaretė Klaipėdoje, elektroninė cigaretė Šiauliuose, elektroninė cigaretė Panevėžyje, elektroninė cigaretė Alytuje, Marijampolėje, Tauragėje, Utenoje, Biržuose, Telšiuose, Skuode ir visuose kituose Lietuvos miestuose ir kaimuose sutinkama noriai, dėl realių pavyzdžių kai užkietėję rūkoriai savo pastangų dėka padedant elektroninei cigaretei atsisako šio žalingo įpročio.

Legalumas

Šiuo metu elektroninės cigaretės Lietuvoje nėra draudžiama prekė, tačiau diskusijų įvairiu lygmeniu kyla daug.

Tėvų asociacijos kreipėsi į Narkotikų, tabako ir Alkoholio kontrolės departamentą prašydamos drausti šį produktą.

Prekybos elektroninėmis cigaretėmis legalumo klausimas buvo svarstomas ir teisme. Tabako kontrolės įstatymas reglamentuoja su tabako auginimu, tabako gaminių gamyba, prekyba, laikymu, gabenimu, įvežimu, importu, reklama, vartojimu, įsigijimo ir (ar) vartojimo skatinimu bei rėmimu susijusius santykius ir nustato valstybės tabako kontrolės pagrindus Lietuvos Respublikoje. Vadovaujantis šiuo įstatymu, el.cigaretės nėra tabako gaminys, nes jis neatitinka šio įstatymo numatytos „tabako gaminio“ sąvokos“, pagal kurią tabako gaminys – rūkyti, uostyti, čiulpti ar kramtyti skirti gaminiai, pagaminti tik iš tabako (tiek genetiškai modifikuoto, tiek nemodifikuoto) arba kuriuose yra tabako. Tokiu teisiniu vertinimu vadovavosi ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas2011 m. balandžio 26 d. priimdamas spendimą administracinėje byloje.

Elektroninės cigaretės bendriausia prasme konkuruoja su tabako gaminiais, rinkoje jos pateikiamos kaip tabako gaminių pakaitalais. Įstatymų leidėjas prekybos šiais produktais nėra uždraudęs arba nenustatęs jokių kitų kontrolės veiksmų. Tačiau Lietuvos Respublikos Seime yra užregistruotas įstatymo projektas,  kurio tikslas – uždrausti parduoti tabako gaminių pakaitalus, įskaitant įvairius elektroninius gaminius, vartojamus oraliniu būdu, kaip tabako gaminių pakaitalus.

Apibendrinant – legalumo klausimas šiuo metu yra įstatymų leidėjo t.y. LR Seimo rankose.